David Macháč – fotografické služby

Vítejte na stránkách dmfoto.cz!

david-machac

Jmenuji se David Macháč a rád bych vás přivítal na svých webových stránkách týkajících se fotografických služeb. Fotografování je nejen mou prací, ale zároveň největším koníčkem, kterému se věnuji již přes dvacet let. Do svých fotografií vkládám svůj osobitý přístup, který je však vždy v rovnováze s požadavky a představami klienta, a to tak, aby byla zaručena spokojenost na obou stranách.

Nabízím zajištění profesionálních fotografických služeb v různých oblastech, například reklamní, technické či produktové fotografie /architektura, interiéry/. Dále vás budu s radostí  s fotoaparátem v ruce provázet vašimi významnými životními okamžiky, jakými jsou např. svatba, křest dítěte a další z mnoha životních událostí, přičemž samozřejmostí je rovněž pořízení fotografií jen tak na památku /portrétní, rodinné a jiné fotografie/.

Před každým fotografováním si s klientem sjednávám nezávaznou osobní konzultaci, na které probereme jeho i mé představy o průběhu a výsledku fotografování, přičemž prvotní bližší informace o možnostech fotografování naleznete na tomto webu v jednotlivých sekcích.

V případě, že vás má nabídka zaujala, neváhejte mne kontaktovat.

Těším se na spolupráci s vámi!

David Macháč

 

Volná tvorba

 
Níže můžete zhlédnout ukázku z mého cyklu „Zahrádkáři“, který byl otištěn v různých publikacích a médiích a také prezentován na výstavách v Oxfordu a francouzském Nimes. Jedná se o cyklus sociálních portrétů věnujících se fenoménu chat, zahrádek a chatiček charakteristických především pro předměstí většiny měst v Česku. Focením tohoto cyklu se zabývám neustále, i vzhledem k tomu, že „chataření“ je po fotografování mou další zálibou.
 
Více informací a fotografií týkající se mého cyklu „Zahrádkáři“ naleznete na mém blogu po kliknutí zde.

 

obrazek  obrazek  obrazek obrazek  obrazek

 

Napsali o mně

MgA. David Macháč

Bakalářské studium – Institut tvůrčí fotografie SLU v Opavě

Magisterské studium – Institut tvůrčí fotografie SLU v Opavě

Prvotním hybatelem fotografické práce Davida Macháče (nar. 1982) byl bezesporu sám jeho otec, který svého času provozoval vyhlášenou opavskou opravnu fotografických přístrojů. V polovině devadesátých let se proto ještě jako malý kluk začíná věnovat fotografii. Samozřejmě si prochází „povinné” kolečko fotografování banálních krajinných výjevů a kytiček, z čehož se, a to už nebývá pravidlem, poměrně rychle vymaňuje, opouští amatérismus a nachází svůj pohled v dokumentární fotografii.

Vzniká tak první ucelenější soubor, který je svědectvím života handicapovaného chlapce. Při tomto ryze dokumentárním přístupu však pociťuje určitý deficit a proto svůj následující soubor Zahrádkáři již koncepčně promýšlí a užívá inscenace. Díky tomuto vytvořil velmi nadčasové fotografie, ke kterým se mnozí dnešní „moderní” autoři dopracovávají vlastně už ex post. Macháč zde lavíruje na pomezí inscenované a dokumentární fotografie fúzí portrétu a (ne)určité formy živé fotografie, k čemuž se nechal inspirovat tehdejší tvorbou Dity Pepe. Předkládá nám pohledy, kterými nechce soudit, kritizovat, pouze nám jaksi zobrazuje skutečnosti se širokou škálou interpretací. Svým empatickým přístupem se mu daří osoby inscenovat do podob, které sám zamýšlí, ale z fotografií strojenost není citelná. Jeho fotografie obsahují ono punctum, které zmiňuje Roland Barthes ve svém eseji Světlá komora. Mají totiž něco, co Vás zasáhne, ale přitom vůbec nevíte co.
Podobně zpracoval také svůj poslední volný soubor, kdy portrétoval své sousedy v obci Mikolajice na Opavsku. Přestože pracuje s digitální technikou, klade velký důraz na okamžik expozice a pracuje tak, aby výsledné fotografie nemusel počítačově upravovat. Úspěšně ukončil v roce 2009 studium na Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě (MgA.), ve své teoretické studentské práci se věnoval fotografiím Gustava Aulehly v kontextu dokumentární fotografie 50. a 60. let 20. století u nás a díky jeho práci se v nedávné době rozvířil silný zájem o Aulehlovu tvorbu.
David Macháč má naštěstí schopnost obsáhnutí již zmiňovaného puncta také do komerční tvorby, čímž neobohacuje reklamní fotografii zbytečným balastem, kterého právě ve světě vznikla za dobu přečtení tohoto textu spousta, a pokouší se nalézat vždy konkrétní přístupy k jednotlivým požadavkům svých klientů.
Berlín, 10. srpna 2011
Imrich Veber

 

obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

 


Společné fotografie z výstav workshopů

Kromě komerční fotografie občas pořádám se svými kolegy workshopy zaměřené na různá odvětví fotografie, jejimž cílem je seznámit posluchače s problematikou různých fotografických technik (viz fotografie níže).

Workshop ve Slezských Rudolticích se zaměřením na práci s elektronickými blesky, portrét a akt

 

obrazek obrazek obrazek

 

Workshop v Rudě u Tvrdkova zaměřený na základy černobílé fotografie a následně práci s velkoformátovým přístrojem

obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek